Dětská anesteziologie a resuscitace | Dětská chirurgie | Dětské infekční lékařství | Dětská radiologie | Dětská neurologie | Dětské oční lékařství | Dětská onkologie | Dětská otolaryngologie | Pediatrie | Genetika

Výukové texty Infekce přenášené vzdušnou cestou Virové Plané neštovice (varicela) a pásový opar (herpes zoster)

Etiologie: HHV3 – lidský herpetický virus 3, VZV varicella-zoster virus

ID: 14 až 21 dní u varicely, herpes zoster je endogenní infekce, reaktivace viru

Klinické projevy:

  1. prodromální stadium: subfebrilie, lehký katar horních cest dýchacích a vzácně varicelózní rash, drobný exantém v podbřišku připomínající spálu, vymizí za 48 až 72 hodin.
  2. exantémové stadium: varicela se projevuje svědivým enantémem, morfy mají 5 vývojových stádií: makula-papula-vezikula-pustula-krusta, na kůži se nacházejí všechna vývojová stadia.  Pustuly mohou splývat a vytvářejí buly. Výsev, který trvá 5 až 7 dní, je provázen horečkou. Jakmile jsou morfy ve stadiu krust, je dítě neinfekční. Výsevem mohou být postiženy i sliznice dutiny ústní, hltanu, hrtanu, trachey, genitálu i spojivky.

Herpes zoster je způsoben reaktivací VZV z latentního stadia z ganglií zadních kořenů. Může se vyskytnout v libovolném dermatomu a je vždy unilaterální. Klinický výsev morf je stejný jako u varicely. K ústupu dojde za 2 až 3 týdny. Nejčastější lokalizace je v oblasti hrudních nebo bederních senzitivních nervů. Závažnější je postižení kraniálních nervů, zejména oftalmické větve V. hlavového nervu, s následným postižením oka. Při postižení ganglia geniculi VIII. hlavového nervu je výsev na boltci a zevním zvukovodu, následně se může objevit paréza VII. hlavového nervu = Ramsay-Huntův syndrom.
Každý výsev herpes zoster může být provázen akutní neuralgií nebo se objeví bolesti až po vymizení kožních erupcí (postherpetická neuralgie). Neuralgie může být i izolovaná bez kožních erupcí (herpes sine herpete).

Komplikace: varicela je závažnou infekcí u imunokompromitovaných dětí. Hemoragická a progresivní varicela má smrtnost kolem 7 %. Virová intersticiální pneumonie nemá poslechový, ale pouze rtg nález. Vzácnými komplikacemi jsou artritida, hepatitida, encefalitida (dominantní je postižení mozečku = varicelózní cerebelitida). Porušení integrity kůže při svědivém exantému vede ke kožní bakteriální superinfekci (morfy mají typicky zarudlý lem), nejčastěji se projeví jako stafylokokové nebo streptokokové impetigo. Reyův hepatocerebrální syndrom se po zákazu podávání kyseliny acetylsalicylové u dětí v průběhu varicely nevyskytuje.
Závažnou komplikací herpes zoster je generalizace u imunokompromitovaných dětí. Vyrážka má hemoragický až nekrotický charakter, výsev probíhá déle. Recidivy jsou u těžkých defektů imunity. Perzistující postherpetické neuralgie mohou trvat i několik měsíců po proběhlém herpes zoster. Pozdní komplikací po herpes zoster ophtalmicus je závažná mozková angiitida s progresivním průběhem a vysokou mortalitou.

Laboratorní nálezy: nespecifické, vysoké zánětlivé parametry ukazují na bakteriální komplikaci.

Diagnostika: průkaz DNA viru z puchýřků pomocí PCR, sérologické vyšetření má význam u varicely.

Léčba: většina případů je léčena symptomaticky, závažné formy a všechny komplikace vyžadují podání acycloviru, u bakteriální superinfekce antibiotika (cefalosporiny I. generace, peniciliny, při alergii klindamycin, makrolidy), u CNS komplikací kortikoidy (jinak jsou u herpetických infekcí pro svůj imunosupresivní účinek kontraindikovány).

Prevence: podání zosterového imunoglobulinu je indikováno u novorozenců matek, které v období porodu mají varicelu. Aktivní imunizace není součástí povinné vakcinace, ale živá očkovací látka je k dispozici pro děti od 9 měsíců věku. Doporučena je dětem se závažným chronickým onemocněním, sourozencům onkologicky nemocných či samotným pacientům v remisi, pokud varicelu neprodělaly nebo již nemají po chemoterapii protektivní titr protilátek.