Dětská anesteziologie a resuscitace | Dětská chirurgie | Dětské infekční lékařství | Dětská radiologie | Dětská neurologie | Dětské oční lékařství | Dětská onkologie | Dětská otolaryngologie | Pediatrie | Genetika

Výukové texty Infekce přenášené vzdušnou cestou Bakteriální Streptokokové infekce

Etiologie: grampozitivní beta hemolytické streptokoky skupiny A (u spály: streptokoky produkující erytrogenní toxin).

ID: 2 až 5 dní, vstupní branou je nosohltan, ale i poraněná kůže (tzv. ranná spála)

Klinické projevy:
Spála začíná celkovými příznaky: horečkou, bolestmi hlavy, břicha, zvracením. Hrdlo je zarudlé, jazyk je zpočátku bíle povleklý, od špičky se olupuje a jsou viditelné vystouplé papily připomínající povrch jahody (červený jahodový nebo malinový jazyk). Exantém je na krku, v axilách, na laterální straně trupu, v podbřišku a na vnitřní straně stehen. Tváře jsou rudé, kolem úst je výbled (Filatovův příznak), na boltcích ušních a kolem nehtových lůžek jsou drobné bělavé papulky (Šrámkův příznak). Při odeznění exantému se objevují ložiska olupování kůže (dlaně, plosky).
Streptokoková angína má obdobný klinický lokální nález v krku jako u spály, za akutní purulentní faryngitidu je v l0 % zodpovědný Streptococcus pyogenes. Krypty tonzil a hltan jsou pokryty bílým povlakem.

Kožní infekce:
Streptokokové impetigo/pyodermie se vyskytují u dětí předškolního věku. Projevují se malými hnisavými puchýřky, mohou splývat, po prasknutí tvoří medové krusty. Regionální lymfatické uzliny jsou zduřelé.

Erysipel je lokalizovaný kožní zánět s typickými známkami: zarudnutí, bolest, teplá kůže. Charakteristická je zimnice a horečka. Postižena je horní vrstva kůže, je patrná ostrá hranice mezi zarudlou a zdravou kůží. Typická lokalizace je na dolních končetinách, predispoziční terén je venostáza, lymfostáza; v obličeji je na tváři, čele, kolem nosu a ucha. V dětském věku je vzácný.

Celulitida je zánět postihující podkožní tkáně, chybí zřetelné ohraničení proti zdravé kůži. Provázena je celkovými příznaky: horečkou zimnicí a bolestmi hlavy. Při bakteriémii lze izolovat streptokoka z hemokultury.

Nekrotizující fasciitida je postižení hlubokých podkožních tkání, vede k rozpadu svalových vláken (myonekróza) a může vést až ke gangréně s rozvojem šoku a multiorgánovému selhání.

Komplikace:

  1. bakteriální superinfekce kožních projevů: Staphylococcus aureus, u tonzilofaryngitidy peritonzilární absces s typickým unilaterálním vyklenutím a bolestivostí, dysfagií, uvula je posunuta za střední čáru. Vyskytuje se u dětí od 2 let věku.
  2. pozdní (sterilní) následky: revmatická horečka a akutní glomerulonefritida způsobené revmatogenními a nefritogenními sérotypy streptokoků.

Laboratorní nálezy: leukocytóza, eozinofilie, vysoké zánětlivé parametry, u pozdních následků ASLO a hladina antideoxyribonukleázy.

Diagnostika: kultivační průkaz streptokoků

Léčba: peniciliny, u alergie makrolidy a u závažných infekcí linkosamidy. Punkce event. tonzilektomie u abscesu. Pendeponizace u recidivujících erysipelů.