Výukové texty Zoonózy Virové
Vzteklina (rabies latinsky, lyssa řecky)
Etiologie: neurotropní RNA virus, patřící mezi rhabdoviry, rod lyssavirus. Pomocí monoklonálních protilátek je rozlišeno 7 antigenních variant viru:
- Sérotyp 1: celosvětově, původce humánní vztekliny
- Sérotyp 2 (Lagos): jen u netopýrů, není znám humánní případ
- Sérotyp 3 (Mokola): Afrika
- Sérotyp 4 (Duvenhage): jižní Afrika
- Sérotyp 5 (EBLV 1-European Bat Lyssavirus): evropští netopýři
- Sérotyp 6 (EBLV 2): evropští netopýři
- Sérotyp 7 (ABLV-Australian Bat Lyssavirus): australští netopýři
Virus je inaktivován teplem, suchem, slunečním a UV zářením, 50 až 70 % etanolem, formalinem, mýdlem, vodou, 0,1 až 1 % roztoky kvartérních amonných bazí. Zmražen může být uchován několik let.
Z místa inokulace se virus šíří axonálně periferními nervy do míchy a mozku, šíření a multiplikace v CNS jsou rychlé. Podél periferních nervů centrifugálně cestuje virus do slinných žláz a do slin. V mikroskopickém vyšetření je perivaskulární kolekce lymfocytů, ale malé poškození nervových buněk. Typickým nálezem jsou intracytoplasmatické inkluze (Negriho tělíska) převážně v cornu Ammonis.
U zvířat je rozšířena celosvětově, postiženými oblastmi jsou střední Amerika, centrální Afrika a jihovýchodní Asie. Nejvíce případů je hlášeno z Indie. Středně endemickými jsou státy Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Nejnižší incidence je ve vyspělých státech Severní Ameriky, Evropy a Asie. V Evropě je ročně asi 20.000 pozitivních nálezů u zvířat, u lidí je vzácná. V ČR nebylo onemocnění u člověka v posledních letech diagnostikováno. Liška hraje roli při šíření nemoci v Evropě, psi a kočky v Asii a Africe, v USA i mýval, tchoř, vlci a netopýři. K šíření viru dochází kousnutím mezi zvířaty, náhodný je přenos kousnutím na člověka, vzácně inhalací infikovaného aerosolu v laboratoři či jeskyni, transplantací rohovky nebo orgánů. Riziko infekce (5 až 60 %) závisí na druhu zvířete, závažnosti pokousání, lokalizaci rány, koncentraci viru ve slinách a kmeni viru vztekliny. Při pouhém kontaktu se vzteklým nebo mrtvým zvířetem je riziko menší než 1 %.
ID: 10 až 90 dní, v 80 % je kratší než 60 dní a pouze ve 2 % delší než 180 dní.
Klinické projevy:
- prodromální - vzteklina obvykle začíná krátkým obdobím deprese, únavy, nespavosti, nevolnosti, anorexie, bolestí břicha, zvracením a bolestmi hlavy. 50 % pacientů udává parestezie v místě inokulace.
- neurologická fáze probíhá jako progresivní myelitida nebo encefalitida.
Hydrofobická (zuřivá) forma je charakterizována hyperexcitabilitou, halucinacemi, bizarním chováním, křečemi a především bolestivým laryngeálním a faryngeálním spasmem (pacient nemůže pít, přestože má žízeň, iritační reflex dýchacích cest z nukleus ambiguus).
Paralytická (němá) forma (20 % případů) se rozvíjí déle, symptomy jsou méně charakteristické, chabá monoplegie nebo paraplegie s Landryho vzestupnou formou obrny vede ke smrti při postižení bulbárních center.
Komplikace: v komatózní fázi se mohou vyskytnout fokální křeče, lokalizované neurologické postižení, mozkový edém. Postižení hypothalamu vede k nedostatečné produkci adiuretinu a rozvoji diabetes insipidus. Z kardiovaskulárních komplikací jsou časté supraventrikulární arytmie, bradykardie, arteriální nebo venózní trombóza, hypotenze. Hyperventilace a respirační alkalóza se mohou projevit v neurologické fázi, později se rozvíjí progresivní hypoxie. Vzácněji bylo popsáno krvácení z gastrointestinálního traktu, paralytický ileus, renální selhání, pneumomediastinum a další.
Laboratorní nálezy: nález v mozkomíšním moku je obdobný jako u ostatních aseptických meningoencefalitid - lymfocytární pleocytóza a zvýšená bílkovina.
Diagnostika: neutralizační protilátky v séru a mozkomíšním moku jsou prokazovány RFFIT (rychlý fluorescenční test fokuzace-inhibice). Ve slinách a bioptických vzorcích kůže je možno prokázat virus pomocí RT-PCR (PCR pomocí reverzní transkriptázy). Vyšetření RFFIT nebo RT-PCR by mělo být provedeno vždy u progresivních encefalitid a vzestupných paralýz s encefalitidou. Údaj o znatelném pokousání zvířetem často chybí.
Léčba: antivirová specifická terapie není dostupná (jeden pacient přežil s neurologickým postižením ve smyslu choreoatetózy, terapie ribavirinem a amantadinem). Biopsie mozku se standardně neprovádí.
Prevence:
- pasivní imunizace se provádí hyperimunním globulinem (RIG - rabies immune globulin) zvířecím nebo lidským. Koňské sérum je aplikováno v dávce 40 IU/kg (Serum antirabies Pasteur, Favirab), od aplikace koňského séra se v poslední době upouští. Humánní globulin (Imogam, Berirab) je dávkován 20 IU/kg, polovina dávky v místě inokulace a druhá polovina intramuskulárně. Hyperimunní globulin by měl být aplikován co nejdříve, nejlépe do 72 hodin po expozici. Opakovaně se hyperimunní globulin nepodává.
- aktivní imunizace následuje ve dnech 0, 3, 7, 14, 28/30 a 90 (WHO doporučení) 1 ml vakcíny Rabipur (vakcíny Verorab 0,5 ml) intramuskulárně do m. deltoideus. K dispozici jsou vakcíny, kde virus je pasážován na buňkách kuřecích embryí (PCECV - purified chick embryo cell vaccine), na lidských diploidních buňkách (HDCV - human diploid cell vaccine) nebo na umělých VERO buňkách (VERO cell line vaccine).
Profylaktická preexpoziční vakcinace je doporučena veterinárním pracovníkům, zaměstnancům zoologických zahrad, laboratorním pracovníkům experimentujícím s virem vztekliny, speleologům, cestovatelům do ohrožených oblastí a dětem v endemických oblastech.