Hypertextová učebnice Etiologie duševních nemocí To se děje každému!

„Vždyť to jsou věci, které se dějí každému!“
Při rozboru příčin dekompenzace duševní poruchy jedné pacientky v průběhu praktických cvičení se jedna studentka rozhořčeně podivovala, jak je možné dávat neúspěšné složení zkoušek vedoucí k neúspěšnému ukončením studia, ztrátu samostatného života s nutností návratu zpět k rodičům, se kterými pacientka nevychází, do souvislosti s rozvojem duševních potíží. Argumentovala, že takové věci se přece dějí každému - pokud by takovéto věci měly způsobovat duševní poruchy, pak bychom museli být nemocní všichni…

Odpovědí je shrnutí odpovědí na všechny předchozí otázky: na rozvoji duševních potíží se podílí individuální konstituce (daná geneticky a zevními vlivy), která společně s jedinečnými událostmi v průběhu života vytváří citlivost vůči specifické zátěži, sníženou schopnost ji zvládat. Souhra této dispozice a zátěže vede k manifestaci duševních potíží.
 

Některé psychiatrické školy zdůrazňují více psychologické, jiné biologické momenty v etiopatogeneze duševních nemocí. Zkusme si však představit následující schéma s tím, že změny na jedné úrovni vedou ke změnám na úrovních dalších s tím, že existuje princip nazývaný cirkulární kauzalita.

 

Genetický kód (funkčně významné změny...)
Subcelulární mechanismy (regulace exprese DNA, tvorby proteinů...)
Neuronální buňky (exprese receptorů, vlastnosti membrán, cytoskeletu, viabilita...)
Neuronální sítě (konektivita, organizace, počet členů...)
Neurofyziologické systémy (senzoricko-motorické, jazykový, exekutivní, paměťové...)
Psychické funkce (paměť, pozornost, exekutivní funkce...)
Osobnost, psychologická rovina (obsah a význam, způsoby hodnocení a reagování...)
Dyáda (partnerský vztah)
Rodina (širší okruh vztahů)
Skupina – sociální prostředí