Poruchy sexuální identifikace (F 64)

Transsexualismus je inverzní sexuální identifikace. Transsexuální muž se identifikuje s ženským pohlavím, transsexuální žena s pohlavím mužským. Tito lidé mají trýznivý a stálý pocit opačné sexuální příslušnosti, než do jaké je nutí jejich tělesné vybavení. Přejí si být vybaveni tělesnými znaky opačného pohlaví, touží po opačné sexuální roli. Jejich hlavním problémem je snaha po změně pohlaví a negativní vztah k vlastnímu genitálu. Transsexualita je celoživotním problémem jedince.
Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit zejména homosexualitu s výraznou inklinací k opačné sexuální roli. Hlavní rozdíl je v tom, že homosexuální osoba si nepřeje skutečnou změnu pohlaví, hlavně ne ve vztahu k tělesnému stavu. Další důležitou diferenciálně diagnostickou jednotkou je transvestitismus. Typický transvestita je orientován heterosexuálně.
Transvestitismus dvojí role, kdy se jedinec převléká do dámského prádla a ošacení a rád vystupuje v roli opačného pohlaví, aniž by však usiloval o operační změny. Na rozdíl od fetišitického transvestitismu nedosahuje v oblečení opačného pohlaví sexuálního vzrušení.

  • transsexuálové usilují o změnu pohlaví, nutná pečlivá diagnostika
  • transvestitismus dvojí role o změnu pohlaví neusiluje